swatch

Swatch Rekor Kırdı!

Bünyesinde bulunan 20 farklı marka ile saat sektöründe dünya devi olan Swatch Group, 2013 yılında 8817 milyon İsviçre Frangı ile rekor satış gerçekleştirerek % 8.3 oranında büyüme gösterdi.

Büyümenin başlıca sebepleri güçlü markalar, geniş dağıtım ve perakende ağı olması. Bunun sonucunda, Saat ve Mücevherat sektöründe % 10 satış büyümesi gerçekleşti. Üretimin de artmasıyla birlikte bu segmentin brüt satışları % 8.6 oranında artmış ve 8532 milyon İsviçre Frangı gelir elde edildi. Bununla karşılaştırıldığında İsviçre Saat Sanayisi Kasım sonunda %1.8 büyüme sağladı.

Yıl içerisinde, İsviçre Frangının özellikle ABD Doları ve Japon Yeninin karşısında çok yüksek seviyeden işlem görmesi sebebiyle Swatch Group 2012 yılına kıyasla olumsuz etkilendi. Yılın ikinci yarısında, döviz kurlarının satışlara olan olumsuz etkisi, satış kaybının 100 milyon İsviçre Frangının üzerinde olduğunu gösterdi. Buna ek olarak, elektronik sistemler segmentinde de İsviçre Frangının devam eden aşırı değeri baskı yaratmış ve bir önceki yıla kıyasla, yılı yüzde 3.9’ luk bir düşüşle kapatarak, toplam brüt satış 299 Milyon İsviçre Frangı olarak açıklanmıştır. Döviz kurlarından kaynaklı olumsuz duruma rağmen Swatch Group, faaliyet karı ve net gelir düzeyinde olumlu sonuçlar elde etti.

Ocak ayının ilk günlerinde tüm markalarda güçlü bir başlangıç yapan Swatch Group, bu dinamik büyümenin 2014 yılında da devam edeceğini gösteriyor.

2013 yılının rakamları en geç 20 Şubat 2014 tarihinde yayınlanacak. Yıllık raporun medya ve analistlerin bir arada bulunacağı bir konferansta açıklanması planlanıyor.

· Swatch Group, döviz kurlarının negatif etkilerine rağmen bir önceki yıla göre % 8.3 artış göstererek brüt satışı 8817 milyon İsviçre Frangı oldu.