legoo

NASA’nın Ünlü Kadın Çalışanları LEGO Oldu

MIT News editörü Maia Weinstock, NASA’nın en ünlü kadın çalışanlarını LEGO formuna dönüştü.

Maia Weinstock, Nasa’nın önemli projelerinde yer almış kadın çalışanlarını ölümsüzleştirmek için LEGO formuna dönüştürdü. Mini figürlerden oluşan LEGO setinde, NASA’nın en tanınmış kadın bilim insanları Margaret Hamilton, Katherine Johnson, Sally Ride, Nancy Grace Roman ve Mae Jemison yer alıyor. Hubble Teleskobu’ndan uzay aracına kadar birçok incelikli detayların yer aldığı set, LEGO Ideas’da sergilendi.

İşte NASA’nın en ünlü kadın çalışanlarının LEGO formu;

Margaret Hamilton bir bilgisayar bilimcisi ve yazılımı popüler hale getiren kişi olarak tanınıyor.

Hamilton 1960’ta Apollo’nun aya çıkması için bir yazılım yaratmıştı. Bu LEGO modelinde de Hamilton’un bu yazılım için doldurduğu defterlerin yanında verdiği ikonik poz canlandırılmış.

Katherine Johnson matematikçi ve uzay bilimci olarak yıllarca NASA’da görev aldı.

Johnson NASA’nın Mercury ve Apollo programlarında yörüngeyi doğrulama ve hesaplama görevlerinde yer aldı.

Sally Ride astronot, fizikçi ve eğitmen olarak biliniyordu ve 1983’te uzaya çıkan ilk Amerikan kadın olarak tarihe geçti.

Nancy Grace Roman NASA’da astronom olarak görev yapıyordu. Aynı zamanda Hubble Uzay Teleskobu’nun planlanmasında yer aldı ve bunun üzerine “Mother of Hubble” takma ismine sahip oldu.

Mae Jemison NASA’da astronot, fizikçi ve girişimci olarak yıllarca çalıştı. Jemison 1992 yılında uzaya çıkan ilk Afrika-Amerika kökenli kadın oldu.

9

 

Kaynak: www.ikmagazin.com