te

Cumhurbaşkanlığı Yarışı Tam Gaz Devam Ediyor

İlk olarak Ortak çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu‘nun reklam filmi yayınlanmıştı. Ve şimdi de Başbakan Erdoğan‘ın Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili olarak hazırlattığı ve bizzat oynadığı reklam filmi ekranlarda dönüyor.

Birinci turu 10 Ağustos Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri için adayların reklam filimleri dönmeye başladı. AK Parti Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni reklam filmi ‘Milletin adamı’ sloganıyla yayınlanıyor.

4 farklı versiyonu yapılan Cumhurbaşkanlığı seçim filminde “Dünya Lideri Erdoğan, Türkiye Sevdalısı Erdoğan, Vicdanlı ve Şefkatli Erdoğan, Özgürlükçü ve Demokrat Erdoğan” temaları işlendi.

images

CUMHURBAŞKANLIĞI FORSUYLA REKLAM

Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı forsu konseptiyle hazırlanan reklamı dikkatleri çekti. Reklam süresince Sezai Karakoç’un ‘Sürgün Ülkeden Başkentler Başkentine’ şiirinin bir bölümü de Başbakan Erdoğan tarafından seslendirildi. Filmin ana teması milletin ilk defa Cumhurbaşkanını seçmesi üzerinden kurgulandı. Cumhurbaşkanlığı forsu bu reklam filminde, halkın temsiliyle özdeşleştirildi.
Forsta bulunan yıldızlar ve güneş Türkiye’nin her bölgesindeki insanlar tarafından taşınarak fors yeniden oluşturuldu ve Cumhurbaşkanlığı makamının sahibinin artık millet olduğu gösterildi. Film son sahnesinde Erdoğan, milletle bir araya gelerek forstaki güneşi teslim aldı, güneşi forstaki yerine kendi elleriyle yerleştirdi. Film “Road Block” olarak yayına girdi. Reklam verilen tüm kanallarda 3 dakikalık versiyon 4 Ağustos 20.30’ta yayına verildi.

Ekmeleddin İhsanoğlu’nun reklam filmi nasıldı?

Cumhurbaşkanlığı yarışında dokuz siyasi partinin çatı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu için hazırlanan reklamlar 23 Temmuz akşamı yayına girmişti. ‘Ekmek’ kelimesinin çift anlamlılığından yararlanılarak yürütülen iletişim çalışmaları #benim için ekmek hashtag’iyle bireyleri Twitter üzerinden düşüncelerini paylaşmaya çağırıyordu.

Peki ama Demirtaş?

Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi hem Başbakan Erdoğan hem de çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu reklam atağına kalkmışken Selahattin Demirtaş’ın sessiz kalması dikkat çekici. Sosyal medya üzerinde destekçilerinin hazırladığı videolar bulunan Demirtaş’ın da en yakın zamanda bir reklam filmi yayınlayacağı tahmin ediliyor.

KAYNAK: Medyaloji