havalimanlarinda-la

Çantadan Laptop Çıkarma Devri Bitiyor

Yeni nesil x-ray cihazlar sayesinde artık dizüstü bilgisayarları, tabletleri çantadan çıkarmaya gerek kalmadı. Sıvıları ayrı kaba koymak ya da ayakkabıları x-ray cihazına bırakmak da tarih oluyor. Üç boyutlu, yeni nesil cihazların ilk olarak Amsterdam Schiphol Havalimanı’nda kullanımaya başlandı. İki yıl süren testlerin ardından hizmete giren cihaz sayesinde artık dizüstü bilgisayarlarını çantalarından çıkartıp ayrı tarama işleminden geçirmelerine gerek kalmadı.

ABD’de yolcuların en büyük şikâyetlerinin başında güvenlikle ayakkabıların çıkartılması geliyor. Sayıları hızla artan yeni nesil kapı tarayıcılar ile bu derdin önümüzdeki yıl sonuna kadar bitmesi öngörülüyor. Toplam 50 milyon dolarlık yatırımla yeni nesil kapılar tüm havalimanlarında yaygınlaşacak.

Uçağa binerken kargoya verdiğiniz bebek arabasının, araç koltuğunun kırıldığını veya başına bir aksilik geldiğini düşünün… Ne yapacaksınız? Bütün tatil zehir mi olacak?

Bu gibi riskleri en aza indirmek için 34 yaşında genç bir girişimci olan Umut Gürkan, özel bir hizmet geliştirdi. Tiny Miny markasıyla çocuğunuzla seyahat sırasında taşıması zor olan bebek arabası, ana kucağı, bebek oto koltuğu gibi ürünleri kiralıyorsunuz. TAV Havalimanları’nın ‘Primeclass’ hizmetiyle birlikte uçarken inerken görevliler sizi karşılıyor ve kiraladığınız ürünü teslim ediyor.

İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes, Milas-Bodrum Havalimanları’nda verilen hizmet önümüzdeki aylarda İstanbul Sabiha Gökçe, Antalya ve Dalaman Havalimanlarında da yaygınlaşacak.